Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
94 posty 651 komentarzy

Magia i Luxus Natury

Magia i Luxus Natury - Piszę, fotografuję, filmuję dslr, interesuję się ekologią i naturalnymi terapiami, kocham piękno przyrody.

Czy w Polsce mamy demokrację?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Demokracja to z definicji władza większości. Dlaczego zatem rządzi mniejszość?

Materiał pochodzi ze strony www.vrota.pl 

Demokracja to z definicji władza większości. Dlaczego zatem rządzi mniejszość? Dlaczego wybory, w których udział bierze mniej niż 50 proc. uważa się za demokratyczne a partiom, które nie przekroczą progu wyborczego 5 proc. nie wolno wejść do sejmu natomiast tym, które w wyborach nie zdobędą 3 proc. zamyka się możliwość finansowania z budżetu? Autor: Cola Zinger

Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie tytuowe na przykładzie Przyjrzyjmy ostatnich wyborów w Polsce? Według danych PKW ze 100 proc. komisji wyborczych historyczne zwycięstwo w wyborach odniosła PO zyskując 39,18 proc. głosów. Na drugim miejscu było PiSna które swój głos oddało 29,89 proc. Polaków. Do Sejmu wejdą jeszcze Ruch Palikota (10,02 proc.), PSL (8,36 proc.) i SLD (8,24 proc.). Do urn poszło prawie 48,92 proc. uprawnionych do głosowania.

Przegranymi okazali się: PJN – uzyskując 2,19 proc. głosów; Nowa Prawica– 1,06 proc., PPP-Sierpień 80 –0,55 proc.; Mniejszość Niemiecka – 0,21 proc.; KW Prawica – 0,25 proc.; Nasz Dom Polska –Samoobrona Andrzeja Leppera – 0,07 procent.

Niestety wynik każdej partii jest procentem od liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu a nie od ogółu obywateli uprawnionych do głosowania. Dlatego też wynik PO to w rzeczywistośći tylko ok. 20 proc. Polaków uprawnionych do głosowania, wynik PIS to niespełna ok. 15 proc, RPP – ok. 5 proc., PSL i SLD ok. 4 proc.

Z powyższych wyliczeń dobrze widać, że nawet jeśli powstanie koalicja to będzie ona nadal władzą mniejszości. A zatem czytająć definicję demokracji mamy prawo dojść do wniosku, że żyjemy w niedemokratycznym kraju.  Jeśli do tego przyjmiemy nierówny dostęp partii, zwłaszcza tych małych do mediów i sposób ich finansowania to śmiało nasuwa się stwierdzenie, że scena polityczna jest zabetonowana i bez pieniędzy i poparcia w mediach nawet dobry PR nie wiele pomoże.

O demokracji możemy zacząć mówić dopiero wtedy, jeśli  75 proc. uprawnionych do głosowania będzie miało swoich reprezentantów w sejmie a progi wyborcze zostaną zniesione natomiast koalicja rządząca będzie cieszyła się poparciem 50 proc. uprawnionych do głosowania a wszystkie partie będą miały równy dostęp do partii i wyznaczymy takie reguły gry, gdzie stronniczość dziennikarzy nie będzie miała wpływu na przebieg debat przedwyborczych społeczeństwo będzie świadome prawdziwych dokonań ludzi, którym powierza swój los a nie kupowane pustymi obietnicami polityków.

Biorąc pod uwagę ostatnie wybory w Polsce śmiało możemy domniemywać, że 50 proc. uprawnionych do głosowania Rodaków dało nam komunikat: „Nie mamy na kogo głosować”, a zatem połowa obywateli nie ma swoich reprezentantów w sejmie.  To nie jest jedynie problem polskiej sceny politycznej ani też wina obecnej władzy. Taki system fasadowej demokracji wypracowaliśmy przez lata transformacji.

Zapraszamy do nowo otwartego Link Roomu na www.vrota.pl/category/link-room/ po codzienną esencję starannie wyselekcjonowanych newsów...

 

KOMENTARZE

 • Tak, tutaj jest o tym:
  http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=4
 • @Autor
  Oni nie mówią "nie mamy na kogo głosować". Machają ręką - prawie wszyscy, nie patrzą, nic nie chcą wiedzieć i nie wiedzą, często złorzeczą na wszystkich polityków, politykę np: że złodzieje, chcą do żłoba i idą dalej.
  Ja nie teoretyzuję, tylko opisuję reakcje dziesiątków ludzi na próbę wręczenia im ulotki - Kornela Morawieckiego - żeby było śmieszniej, w ostatniej kampanii.
 • @pionek
  Napisz co sądzisz o demokracji i nie zasłaniaj się czyjąś opinią.
 • @R.Zaleski
  Wolną wolę rodaków należy szanować. Jeśli chcą tylko pracować i wypoczywać to nikt nie może zmuszać ich do jakiegoś głosowania, bo i tak nikogo nie znają. Taka jest prawdziwa demokracja.
 • W Polsce mamy totalitaryzm.
  http://marcowe.nowyekran.pl/post/29287,czy-w-polsce-mamy-totalitaryzm
 • @polskatoty.pl
  Tam gdzie żyje, chociaż jeden człowiek, tam jest demokracja. Jeśli człowiek żyje w więzieniu to ma ograniczony rozwój demokracji, przez regulamin ZK. Dlatego tam żądzi mniejszość.
 • @goodness
  lubię ten komentarz szczególnie bo jest wymowny
 • @t-rex
  niestety to fakt, że media nie informują rzetelnie obywateli
 • @polskatoty.pl
  Matematyka nie kłamie jest twardą demokracją. Pozdrawiam
 • Może to zły czas a może dobry by napisać, że
  się zakochałem w dziewczynie i ona jest Polką ! Czekam aż mi odpisze bo piszę do niej ale mi nie odpisuje... podejrzewam że ze względu na moją "cienką" sytuację finansową... Miłość jest tajemniczym zjawiskiem bo nigdy nie wiadomo kiedy dosięgnie człowieka. To tak na marginesie tych wyborów bo od teraz aż do wydarzeń przyszłych to będzie "nie ciekawie"...
 • Dodam że się zakochałem w jej polskości oczywiście okraszonej
  urodą ! Tak ciężko znaleść Polkę które jest naprawdę Polką ! A do tego musi się coś zdarzyć jeszcze itd... :-)
 • 50% wyborców to jest około 15.000.000 osób.
  Jeśli więc weźmiemy liczbę osób zatrudnionych w budżetówce równą ok.
  4.800.000 plus liczbę członków wszystkich partii mających reprezentantów w Sejmie wynoszącą w sumie około 270.000 i zsumujemy to razem da nam to ogólną liczbę osób bezpośrednio związanych ze strukturami władzy i organizacji III RP w wysokości 5.070.000.
  Jeśli tą liczbę pomnożymy przez 3, czyli średnią liczbę pełnoletnich członków w/w rodzin, to da nam circa właśnie liczbę 15.000.000 wyborców biorących udział w głosowaniach.
  Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie, ale mniej więcej tak to wygląda, gdyż w systemie jaki Nam zaserwowano przy okrągłym stole aktywność wyborczą opłaca się wykazywać głównie osobą będącym na garnuszku państwa, czyli pozostałej części, kontestującej wybory, uprawnionych do głosowania.


  Pozdrawiam.

  AdNovum
 • @norwid 19:33:22
  To kto jest w III RP demotesem?

  Pozdrawiam.

  AdNovum
 • Re: Czy w Polsce mamy demokrację?
  W Polsce mamy TOTALITARYZM !!!!
  Jeśli ktoś myśli inaczej, ten dupa do kwadratu.
 • @ Autor
  Śmieszne pytanie.
 • @t-rex
  Pańska "ideologia" jest dobrze znana. Lekceważenie i zastraszanie były i są stosowane przez ultraprawicowy nacjonalizm, przez ultralewackie systemy - faszyzm, komunizm. Proszę mniej teoretyzować i zejść na ziemię, gdzie warunki codzienności dla tych "lekceważonych" tworzą maklerzy demokracji, hochsztaplerzy mamony i sprzedajni arystokraci itp.
  Nie uświadamia Pan sobie, lub nie chce, prostego faktu socjologicznego, że to zdrowa i naturalna reakcja obronna (izolacji). Przyczyna zła tkwi w spekulantach i teoretykach... w gangsteryzacji państwa, przed którą bezskutecznie ucieka zwykły sprowadzony do szarości człowiek.
  Rzeczywistość państwa sprowadzona do totalitaryzmu w stylu Orwella wręcz prowokuje taką izolację, bo aktywność jest służeniem złu.
 • @norwid 21:06:13
  Wiesz dobrze, że ten model, o którym piszesz, a więc demokracji dla uprzywilejowanej mniejszości już był w I RP stosowany. Jak ten model demokracji dla wybranych wykończył skutecznie Polskę, chyba wzt. nie muszę przypominać.
  Dla mnie wzorem współczesnej demokracji jest ustrój republikański w Republice Szwajcarskiej.
  Zastanów się dlaczego demokracja dobrze tam działa, a jednocześnie źle funkcjonuje w III RP (PRL-u bis). Co jest przyczyną patologizacji władz i części społeczeństwa w post komunistycznej Polsce?

  Pozdrawiam.

  AdNovum
 • ps.
  dodam tylko, że ta mniejszość patologiczna społeczeństwa polskiego jest najbardziej wpływowa i jednocześnie eksponowana przez media tworząc fałszywe wrażenie, że problem ten dotyczy większości społeczeństwa- co jest nieprawdą!

  AdNovum
 • Czy w Polsce mamy demokrację?
  Biorąc pod uwagę, że prawie połowa głosujących( w moim otoczeniu tak to wygląda) to elektorat negatywny, czyli głosujący "przeciw" zamiast "za" okaże się, że poparcie dla PO w Polsce to raptem kilkanaście %, odejmując od tego urzędników i ich rodziny, wyjdzie że raptem nie całe 10% obywateli jest zmanipulowanych przez TVNPO, więc nie jest najgorzej.

  Pozdrawiam
 • @wk..ny
  Gdyby niecałe 10% było zmanipulowane to byłby zupełnie inny wynik wyborów.
  Pozdrawiam.
  (też wqrwiona contessa)
 • @wk..ny
  52% Polaków unieważniło wybory. Kreowanie 48% na piękne dobrze płatne 100% jest niebezpieczne, wywołuje efekt palenia opon przed Urzędami.
 • @norwid 19:11:16
  Dziękuję za linki, nie czytałem wcześniej tego, więc jak będę miał chwilę, z chęcią się z tymi tekstami zapoznam i ustosunkuję.
  Natomiast na razie wz. z cytatem: "O ile bowiem sterowalność państwa przy 2-3% elicie jest możliwa o tyle 15% społeczeństwa jako suweren prowadzi do katastrofy."
  Na tą tezę odpowiem jednym zdaniem bez uzasadnienia, gdyż ono dla większości biorących udział w dyskusji powinno być oczywiste:
  otóż 2-3% elita rządząca to jest NWO w czystej postaci!!!!!!!!!!!

  Pozdrawiam.

  AdNovum
 • Ja osobiście uważam, że w Polsce mamy rządy korporacjokracji mafijnej.
  Moje zdanie:
  1. rządzą "bandyci", którzy siedzą tam od 30 lat.
  2. Nie ma wolnego wyboru, bo kandydaci wybierani są przez bandytów.
  3. Nie ma wolnego wyboru, bo ZUS jest wymuszonym haraczem mafijnym - nie mogę wybrać nic innego.
  4. Nie ma wolnego wyboru, bo nie mogę dofinansowywać tych, których chcę tylko muszę płacić haracz mafijny w postaci nie wiadomo ilu podatków.
  5. Jeśli nadaje się mi numerek po urodzeniu i wmawia, ŻE MAM OBOWIĄZEK płacić podatki jak zacznę pracować to oznacza tylko jedno: TO JEST NIEWOLNICTWO.

  Rządzi nami mafia gangsterów, banksterów i przede wszystkim zwykłych niedowartościowanych psycholi.
  Nie ma tu żadnej demokracji.. jest tylko mafia..

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930